logo
Size En Uygun Doğum Kontrolü Hangisi?

Evli çiftlerin istedikleri zaman istedikleri kadar çocuk sahibi olmaları, istemedikleri zaman da bu gebeliklerin önlenmesi aile planlamasının tanımı ve amacıdır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli doğum kontrol yöntemleri kullanılmaktadır. Çeşitli doğum kontrol yöntemleri arasında kendinize en uygun yöntemi seçmeye çalışın. Tercihler her çiftte farklılık gösterdiği gibi bazı korunma yöntemlerinin yan etkisi de vardır. Bu yüzden araştırıp en iyisini, size göre en uygununu bulmanızı öneririz.
Size En Uygun Doğum Kontrolü Hangisi?
Doğum Kontrol Yöntemleri Genel Bilgiler 

Çiftlerin en büyük korkusu istemedikleri bir zamanda   gebeliğin oluşmasıdır. Çünkü gebelik oluştuktan sonra istenmeyen bir gebeliğin devamına izin verecek  veya hoş olmasa da bir kürtaj kararı vermek zorunda kalacaklardır. Günümüzde gebelikten korunma yöntemleri çok çeşitlidir ve her gün yeni yöntemler uygulanmaya başlamaktadır. Bu yöntemlere genel bir bakış attığımızda;


ABSTİNENS (CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEME)
Eğer cinsel ilişkiye girmemeyi  bir kontrol yöntemi olarak kabul edersek, doğal olarak %100 güvenilir bir metottur. Değişik sebeplerden dolayı (hastalık, psikolojik sorunlar, seksüel bozukluklar) cinsel ilişkiye girilmediği zaman doğal olarak  gebelik oluşma ihtimali de yoktur.


DOĞAL KORUNMA YÖNTEMLERİ

- Takvim yöntemi:
Olası yumurtlama gününde  7-10 gün süre  ile ilişkiye girmemek ya da bu dönemde bariyer yöntemi kullanarak ek koruma sağlamaktır. Dikkat edilmesi gereken yumurtlama tarihinin olabildiğince tam tespitidir. Bunun için  bazal vücut ısısı ölçümleri veya servikal mukus takibi yapmak gerekmektedir. Erkek doğum kontrol yöntemleri takvim yöntemi olarak da değerlendirilebilmektedir.

- Geri çekme (Coitus interraptus):
Ülkemizde en çok tercih edilen bu yöntem, spermin vajina içine değil dışarı boşaltılması  mantığına  dayanmaktadır.

BARİYER METODLARI
Spermin rahim içine geçmesini engelleyerek gebeliğe engel olmaktadırlar.

- Erkek prezervatifi:
En çok kullanılan korunma yöntemlerinden biridir. Latex’ten yapılmış olup ereksiyon halindeki  penise (erkeklik organına)  vajina ile  teması olmadan  takılmalıdır. En büyük özelliği cinsel ilişki ile geçen hastalıkları kısmen engellemesidir.

- Kadın prezervatifi :
Poliüretandan yapılmış ince bir halka şeklinde olup vajinanın içine yerleştirilir. Tüm vajina iç duvarını ve rahim ağzını örter. Kullanışlı değildir.

- Spermisidler:
Jel, köpük veya fitil şeklinde olup spermleri öldürerek gebeliği engellemektedirler.

- Diafragma:
Esnek halka şeklinde  olup spermisidler ile birlikte kullanılmaktadırlar. Rahim ağzını  kapatır. İlişkiden 3 saat önce yerleştirilmelidir.

- Servikal başlık:
 Küçük boyutta olup lateksten yapılmıştır. Spermisid krem içerip serviks ağzını kapatarak gebeliğe engel olmaktadır.

- Kontraseptif sünger:
Yeni bir metot olup ülkemizde bulunmamaktadır. Poliüretandan yapılmış olup spermisid içeren bir süngerdir. İlişki öncesi vajinanın içine yerleştirilir.

- Spiral:
İçinde hormon veya  bakır içeren plastikten yapılmış bir maddedir. Doktor tarafından yerleştirilir. Spermin geçişini engellemez. Döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini engeller.

HORMONAL METODLAR
Östrojen ve progesteron veya sadece progesteron içerirler. Yumurtlamayı engelleyerek, servikal mukusu kalınlaştırarak  veya endometriyumun (rahim içi dokusu) yapısını bozarak gebeliği engellemektedirler.

- Doğum kontrol hapları:
Her gün ve önerildiği düzende kadın tarafından ağız yolu ile alınırlar.

- 3 aylık iğneler (Depo- Provera ) :
Düzenli olarak 3 ayda bir kalçadan enjeksiyon şeklinde yapılırlar. Sadece progesteron içerirler.

- Aylık iğneler (Mesygina) :
Ayda bir düzenli olarak kalçadan yapılırlar. Östrojen ve progesteron içerirler.

- Cilt altı implantları:
 Ön kol derisi altına yerleştiriler. 3 yıl süre ile progesteron salgılayıp gebeliğe engel olmaktadırlar.


- Vajinal halka (Nuva Ring) :
Ülkemizde yoktur. Vajina içine 3 haftalık bir süre için korur, sonra 1 hafta çıkartılır ve bu döngü tekrarlanır. Hormon salgılayarak gebeliğe engel olur.Doğum kontrol bandı (Evra):

 Hormon içerir. Doğum kontrol hapları gibi etki gösterir. Cilde yapıştırılıp 3 hafta sonra çıkartılır.1 hafta ara verilir. Bu arada  adet olunur. Aynı döngü devam ettirilir. Ülkemizde yoktur. Amerika’da yaygın kullanılmaktadır.

STERİLİZASYON (KISIRLAŞTIRMA)


- Erkek sterilizasyonu:
Spermleri taşıyan tüpler bağlanır. Vazektomi olarak da bilinmektedir.

- Kadın sterilizasyonu:
Doğum sonrası veya istenildiği zaman laparoskopi ya da açık ameliyat ile tüpler  bağlanarak sperm geçişi engellenir. Tüp ligasyonu olarak da isimlendirilir. Sezaryen sırasında da uygulanabilir.