logo
Ağrılı Cinsel İlişki

Cinsel ilişki sırasında acı, ağrı, yanma, batma gibi hoşnutsuz durumların ortaya çıktığı durum cinsel ilişkide ağrı durumudur. Cinsel ilişkide ağrı, “disparoni” olarak da adlandırılır.

Disparoni her 10 kadının birinde görülen bir cinsellik sorunudur ve bu sorunun tedavisi mutlaka gereklidir.

Cinsel birleşme öncesi yaşanan ön sevişme son derece rahat ve haz dolu olmasına rağmen, “cinsel penetrasyon” adı verilen durumda yani penisin vajina içine girişinde ağrı yaşanmasıyla cinsel ilişki ıstıraba dönüşmektedir.  Cinsel ilişkide ağrı ciddi bir problemdir. Çünkü ağrıya bağlı olarak vajinal kasılmalar ortaya çıkar ve vajinal kayganlık kaybolur.

Cinsel ilişki ağrısı % 70 oranında birtakım fiziksel nedenlere bağlıdır.  Bu nedenle cinsel ağrı, acı sorunu yaşayan kadınlar mutlaka önce bir jinekologa gidip jinekolojik kontrollerden geçmelidirler.

Cinsel ilişkide ağrı nelere bağlıdır?

Vajinal enfeksiyonlar, kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen sorunlar, cinsel hastalıklar, myomlar, yumurtalık kistleri, endometriosis hastalığı, vulvanın deri hastalıkları, vulvar vestibulit sendrom gibi jinekolojik problemler kadınlarda cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır.

Eğer hiçbir jinekolojik problem tespit edilmezse ve jinekolojik muayenede yalnızca psikolojik kaygılara bağlı kasılmalar tespit edilirse sorun psikolojiktir.



Vajinismus problemi de cinsel ilişkide ağrıya neden olabilmektedir. Vajinismus hastaları istemsiz kasılmalara bağlı olarak çoğu zaman cinsel ilişkiye girememelerine rağmen bazı durumlarda zor ve acılı bir şekilde cinsel ilişkiyi gerçekleştirebilirler. Yani vajinismus da aslında bir disparoni nedenidir.

Cinsel ilişkide ağrı ciddi bir problemdir ve tedavi edilmesi gereklidir.

Cinsel ilişkide ağrı tedavi edilmezse ne olur?

Cinsel ilişkide ağrı sorunu tedavi edilmediği takdirde,  zaman içerisinde cinsel haz eksikliği ve gittikçe azalan cinsel ilişki sıklığına bağlı olarak “aseksüel evliliklere” neden olmaktadır. Bununla birlikte ciddi ölçüde bir evlilik sorunu haline gelip aldatmalara, boşanmalara da yol açabilir.

Cinsel ağrı sorunu kadınlarda öz güven azalmasına, sosyal ortamlardan uzaklaşmalara ve depresyona da sebep olmaktadır.  Herkesin rahat bir şekilde gerçekleştirdiği, haz aldığı bir işlevin işkence haline gelmesi kadınların kendisini eksik ve hatalı hissetmesine neden olarak beraberinde umutsuzluk ve karamsarlığı getirebilmektedir.

Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan kadınların bu problemi zamanla erkekleri de etkileyebilmektedir. Eşlerini seven ve o şekilde kabul eden erkeklerde de zaman içerisinde erken boşalma, sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik problemleri ortaya çıkabilir.

Her cinsel ilişkinin ağrılı, kasılmalı şekilde olması mantar enfeksiyonu gibi sık olarak vajinal enfeksiyonlarına da neden olmaktadır.

Ağrılı cinsel ilişki yaşayan kadınlar vajina içerisine fitil, tampon yerleştirmelerinde ve jinekolojik muayenelerinde de sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi


Cinsel ağrı sorununun tedavisi tamamen nedene yöneliktir. Ağrılı cinsel ilişki tedavisine başlamadan önce cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından jinekolojik değerlendirme şarttır.

Cinsel ilişkide ağrı nedeni eğer birtakım fiziksel problemler ise bu sorun ilaç tedavileri ile bazen de cerrahi yöntemlerle çözüme kavuşabilmektedir.

Sorun psikolojik ise yani vajinismus problemine bağlı ise cinsel terapi şarttır. Vajinismusa bağlı ağrılı cinsel ilişki sorunları bilişsel – davranışsal terapilerle kesin çözüme ulaşabilmektedir.

Cinsellik bir kadınlık görevi değil, tamamen haz alma ve haz verme üzerine kurulu bir işlevdir. Cinsellik içinde acı, ağrı, kasılma, korkma ve kaygı olmamalıdır. Eğer bu tür duygular varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Cinsel ilişkide ağrı (disparoni) problemi, doğru tedavi yöntemleri uygulanarak alanında uzman deneyimli jinekolog – cinsel terapist hekimler tarafından başarılı bir şekilde çözüme kavuşan bir cinsel sağlık problemidir.