logo
Gebelikte Tansiyon

Gebelikte aniden ortaya çıkan yüksek tansiyon, hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehlikeye atarak ciddi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Bu açıdan genç ve ilk gebeliklerini yaşayan kadınların düzenli tansiyon ölçümü yaptırmaları oldukça önemli. Yüksek tansiyonun gebelikte görülmesi özel bir durumdur. Bu nedenle “gebelikle ilgili yüksek tansiyon” olarak ayrı bir isimle anılır.

Yüksek Tansiyon Riski Olan Gebelikler

Gebelikle ilgili yüksek tansiyon, esas olarak genç ve ilk gebeliği olan kadınların hastalığıdır, ama 35 yaşından sonra da görülme sıklığında bir artış vardır.
İkiz gebeliği olan hastalarda ve daha önce gebelikle ilgili yüksek tansiyon öyküsü olan hastalarda da görülme sıklığı artar.


Gebelikte Yüksek Tansiyon Risk Faktörleri
Obezite (şişmanlık hastalığı)
Gebe kalmadan önce şeker hastası olmak
Bağ dokusu hastalıkları
Böbrek hastalıkları
Ailesinde gebelikle ilgili yüksek tansiyon hastalığı olması vb.
Bir istatistik olarak ise tüm gebeliklerin %12-22’sinde yüksek tansiyon görülür. Yani gebe iseniz ve bu risk faktörlerinden birine sahipseniz tansiyonunuza dikkat etmelisiniz.
Gebelikte Yüksek Tansiyonun Tehlikesi

Gebelikle ilgili yüksek tansiyon’un nedeni kesin olarak bilinmiyor. Bu durum basit bir tansiyon yüksekliğinden öte, bebeğinizin ve sizin sağlığınızı, olumsuz yönde etkileyebilecek sistemik (tüm organları ilgilendiren) bir hastalıktır. Gebelikte görülen yüksek tansiyon annenin ve bebeğin sağlığı açısından son derece olumsuz sonuçlara neden olabilir. Gebelikle ilgili yüksek tansiyon ilerleyici bir hastalık olarak kabul edilir ve gebelik süresince yakın takip edilmesi gerekir. Gebelikle ilgili yüksek tansiyonun erken tespiti, uygun takip ve tedavisi anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle doktorunuzun önerilerine ciddiye alın.

Gebelikte, yüksek tansiyon hastalığı üç şekilde sınıflanır, gebelikle ilgili yüksek tansiyon (preeklampsi ve eklampsi), kronik hipertansiyon ve kronik hipertansiyon zemininde gelişen gebelikle ilgili yüksek tansiyon (süperimpoze preeklampsi ve süperimpoze eklampsi). Hastalık bazı gebelerde hafif seyrederken, bazılarında ise daha ağır seyreder. Hatta sara benzeri nöbet geçirmelerine sebep olabilir.

Her Rutin Muayenede Tansiyon Ölçümü Gerekir

Ölçümler genelde sağ koldan yapılır. Sağ koldan yapılan ölçüm yüksek ise diğer koldan da tansiyon ölçülür. Bir gebenin yüksek tansiyonunun olduğunun söylenmesi için sistolik (büyük) kan basıncının 140; diyastolik (küçük) kan basıncının 90 mmHg’nin üzerinde olması gerekir. Bu ölçümler en az 10 dakikalık dinlenme sonrasında yapılmalı ve 6 saat ara ile aynı değerlerin bulunması gerekir.
Eskiden, daha önceki ölçümlere göre sistolik (büyük) tansiyonda 30; diastolik (küçük) tansiyonda 15 mmHg artışlar yüksek tansiyon tanısı için kıstas kabul edilirken artık bu durum yüksek tansiyon tanısında kullanılmıyor. Eskiden gebelikle ilgili yüksek tansiyonun tanı kriterleri arasında olan ödemde (gebelerde ellerde ayaklarda yüzde veya tüm vücutta meydana gelen şişlikler) artık tanı kriteri olarak kabul edilmiyor. Yani ödem olmadan da yüksek tansiyon gelişebilir. Ayda bir yapılan doktor muayenelerinizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürmelisiniz. Ölçüm için en az 10 dakikalık dinlenme süresi gerekmektedir. Yani merdiven çıkıp ya da yürüyüp tansiyonunuzu ölçtürmeyin.

Yüksek Tansiyonun Tedavisi Nedir?

Hastalığın, tanısı konduktan sonra, kesin tedavisi doğumdur. Hafif preeklampside eğer gebelik 37 haftanın altında ise hasta haftada iki kez takip edilebilir.
Ağır preeklampsinin belirtileri olan baş ağrısı, mide üzerinde ağrı, ani gelişen görme bozuklukları gibi bulgular açısından dikkatli olmanız ve günlük tansiyon takibi yaptırmanız gerekir. 37. gebelik haftasında iseniz yolun sonuna yaklaşmışsınız demektir. Serviks (rahim ağzı) uygun ise doğum indüksiyonu yapılır. Serviks uygun değilse 37. gebelik haftası boyunca takip edilebilir. Ağır preeklampside ise tedavi doğumdur. Hastanın nöbet geçirmesi engellenir, yüksek tansiyona karşı tedavi başlanır ve doğum gerçekleştirilir.