logo
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Nedir ?

Kızlık..kızlık halkası, bekaret zarı,  kızlık perdesi gibi isimlerine verildiği kızlık zarı(hymen) mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir. Vajina mukazasının devamından ve vajina ağzından bir kıvrıntı meydana getirmesinden oluşmuş bir zardır. Ön yüzü daha çok deri arka yüzü mukoza şeklindedir. Hymenin ortasında normal olarak adet kanının ve vajinanın içinde üretilen sıvıların akması için bir açıklık vardır.

Bazı bayanlarımız da kızlık zarı doğuştan bulunmayabilir. Ama çok nadirdir. Kızlık zarı vajinanın girişinden yaklaşık 1-2 cm içeridedir. Vajinal giriş ve çevresindeki organların gerilme kapasitesi ostrojene (kadınlık hormonu) bağlıdır. Ostrojen kızlık zarının pembe, beyaz,ve daha kalın yapar.Düşük ostrejen düzeyinde ise zar daha kırmızı ve incedir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur ?


Kızlık zarının açılması biyolojik mekanizma ve minicik doğal yırtılmalar ile oluşur. Genellikle yırtılmanın tümü ön taraftadır. Zar şekillenmesinde enfeksiyon, darbe, ve hormonal nedenlerin meydana getirdiği değişiklikler rol oynar.


Kızlık zarının ilişki sırasında bozulması şöyle olmaktadır; 

Kızlık zarı, normal boyuttaki erkeğin cinsel organının zarı zorlaması sonucu, çentik kısmında 1 veya 2 yerden, vajen duvarının dibine kadar yırtılır. Az miktarda kan gelir, Bu olaya kızlık zarının bozulması denir.

Kızlık zarının cinsel ilişki dışında da bozulması mümkündür. Örneğin normalin dışında bacak açma hareketi yapılan uzak doğu sporları  veya jimnastik gibi sporlarla uğraşanlarda kızlık zarı yırtılabilme ihtimali olabilir. Güçlü bir sürtünme, aşırı gerilme, bazen kaza veya düşmelerde de kızlık zarı yırtılabilir.


Kızlık Zarının Çeşitleri ;
septali

Septalı Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kesminde oluşan bir uzantı, kızlık zarını ikiye böler ve ilk birlikteliğin çok zor olmasına veya fazla kanama olmasına neden olabilir. Bazen çiftler hiç ilişkiye giremez, böyle bir durumda kızlık zarı ve ortadaki septanın çıkartılması gerekebilir.

kripton

Kribriform Kızlık Zarı

Kızlık zarı orta kısmının kalburumsu bir görüntü oluşturacak şekilde deliksi bir yapısı vardır. Çok sık görülmese de kribriform tipde kızlık zarı olan kişiler cinsel ilişkiye giremeyecekleri için mutlaka cerrahi bir müdahale ile kızlık zarının çıkartılması gerekir.

yarı septali

Yarı Septalı Kızlık Zarı

Kızlık zarı orta kısmında küçük bir zar kalıntısı bulunur. Kızlık zarının tamamen ortadan ikiye bölmediği için cinsel ilişkiye engel bir durum oluşturmaz. Çoğu zaman bir belirti vermez ancak çok nadiren hastalar kızlık zarı kenarında bir doku parçası hissettiklerini söyleyebilirler.

kresentrik

Kresentrik Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının ortasındaki boşluğun yarım ay benzeri bir görüntü oluşturacak şekilde kızlık zarının alt kenarının katlantı oluşturmasıdır. Çiftler, genellikle ağrılı ve çok zor ilişkiye girebilirler. İlişkiye giremeyen çiftler de olabilir. Böyle bir durumda hymenektomi yani kızlık zarının çıkartılması gerekebilir.

labial

Labial Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması nedeniyle ortasındaki boşluğun nerdeyse kapalıymış gibi görüntü vermesidir. Çiftler sıklıkla ilişkiye giremez veya çok zorlanarak ilişkiye girebilirler. İlişki sonrası yoğun kanama, ağrı şikayetleri devam edebilir ve sonraki her ilişki ile kanama devam edebilir. Çoğu zaman hastaların klinik tablolarına göre kızlık zarına müdahale etmek gerekebilir.

anüler

Anüler Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının ince, elastik yapıda ve düşük kenarlı olması nedeniyle ilişki sırasında ortasındaki boşluğun rahatça esnemesine ve geniş olmasına zemin hazırlar. Damarsal yapıları çok ince ve az olduğu gözlenir. Çiftler ilişki sonrası çok az kanama olması veya hiç kanama olmamasına nedeniyle kontrol amacıyla sıklıkla doktora başvururlar.

fimbriad

Fimbriad Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta boşluğuna bakan kısmının aşırı girintili çıkıntılı olması halidir. Çok nadiren ilişki sırasında zorluk oluşturur. Zarın yüksek kenarlı ve yoğun damarsal yapıya sahip olması durumunda ilişki sırasında ağrı ve aşırı kanama gelişebilir.


Kızlık zarının anatomik olarak hiç gelişmemesi durumuna iseİmperfore Hymen denir. Kızlık zarı hiç gelişim göstermez ve vajinal açıklık tamamen kapalıdır. Çoğu zaman hastalar doktora kızlarının adet görmemesi ve karın ağrısı şikayeti ile başvurur ve yapılan jinekolojik muayene sırasında tanı konur. Böyle bir durumda acil olarak kızlık zarı çıkarılması (Hymenektomi) işlemi uygulanmalıdır.


Burada sizlerle paylaştığımız kızlık zarı şekilleri resimleri sizleri bilgilendirme amaçlıdır. Kişiler kendi başlarına kızlık zarı muayenelerini tıbbi donanımları yeterli olmadığı için yapamazlar. Kızlık zarı muayenesi bir kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik masada yapılan özel bir muayenedir.

Kızlık zarlarının her kadında farklı olabileceği ve ilk cinsel birliktelik de farklı tablolarla karşılaşabileceği unutulmamalıdır!

İlk cinsel birliktelik de çeşitli sorunlarla karşılaşan çiftlerin sonraki cinsel birlikteliklerin de yaşayacakları yoğun korku ve kaygı pek çok cinsel patolojiye zemin hazırladığına tanık oluyoruz.

Bu konunun çok hassas bir süreç olduğunu ve duyarlı davranarak her genç kızın kızlık zarı muayenesi olmasını, birliktelik öncesi de evlilik öncesi danışmanlık ve cinsel danışmanlık almasını öneririz.

Kızlık Zarı Dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir.

Esas olarak kızlık zarı tamiri bekaretini kaybetmiş bir bayanın ilk ilişkiye girdiğinde tekrar bakire bir bayanda olduğu gibi kanama meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir ameliyattır.

Kızlık zarı onarımı yapılmış olan bir bayanda ilişki ile meydana gelen kanama bakire bir bayanın ilk ilişkisinin de oluşan kanama ile aynıdır.Kanamanın rengi,miktarı ve özelliklerinde farklılık görülmez. Normalde de bakire bir bayanda kızlık zarının ilk yırtılmasıyla meydana gelen kanamanın bir standardı yoktur. Bazı bayanlarda kanama pembemsi damla şeklinde az miktarda olabileceği gibi bazı bayanlarda aşırı miktar da kırmızı renkte olabilir.

İki çeşit kızlık zarı tamir olayı vardır.

Birincisi düğünden yani cinsel beraberlikten bir veya iki gün önce yapılan kızlık zarı tamiridir.

İkinci yöntem ise flep yöntemi dediğimiz uzun vadeli ne zaman birliktelik olursa bozulan kızlık zarıdır.

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 30 dakika sürmektedir.İşlem genellikle anestezi eşliğinde yapılır.
Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikimi işleminden kızlık zarının ne zaman yırtıldığı kaç defa cinsel ilişki yaşadığı, düşük veya doğum gibi olayların gerçekleşip gerçekleşmediği önemli değil. Flep vajina duvarından kaldırılan dokuya verilen addır.Bu doku kullanılarak yeniden kızlık zarı yapılandırılır. Cinsel ilişki ile erkek cinsel organı bu bölgeden geçmesi ile dokular yırtılır ve kanama meydana gelir. Bu tarz işlemde esas amaç kanamanın ilişki ile gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu ameliyat sonrası kızlık zarı dikimi yapıldığı kişinin partneri tarafından anlaşılmaz.

Ancak bir kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından muayene olursa anlaşılır.Bu tarz ameliyatlarda eğer vajinada da genişleme varsa buda aynı esnada tamir edilebilmektedir. Bu tamir hem dokuların iyileşme esnasında uyumu hemde kürtaj, sık ilişki veya doğum gibi durumlardan sonra genişleyen vajinanın eski haline dönmesi acısından önemlidir. Kızlık zarı tamirinden diğer bir hususta ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli kullanılması, kabız olmaması ,bacakları fazla açmaması, temizliğine dikkat etmesi ve kontrol a gelmesi en az cerrahi işlemin düzgün olarak yapılması kadar önem teşkil etmektedir.

Cerrahi sonuç ne kadar iyi olursa olsun ameliyattan sonra oluşacak enfeksiyon ve dikkatsizlik ameliyatın başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.Her ikisi de %100 garanti.Ameliyat sonrası hasta evine gidebilir ve ertesi gün normal günlük hayatına devam edebilir.Hastamıza bir hafta spor,ağırlık kaldırma,veya bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat alanına direk bası uygulayabilecek aktivitelerden uzak durmalarını öneriyoruz. İyileşme süresi ortalama 20 gün ile bir ay arasında tamamlamaktadır.İyileşme sürecinde doktorla uyumlu olan ve kontrollerine gelen hastalarda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.İyileşme sonrasında süre sınırlaması yoktur. İstediği zaman beraberlik sağlandığında ilk ilişkile beraber kanamanız %100 olur ve garantili yöntemdir.


Gizlilik Sözleşmesi

Muayehaneye geliş sebebiniz ve size ait bütün bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında olup, Tümüyle gizli tutulacaktır. 
Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

(TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998/23420)