logo
Kürtaj - Gebelik Sonlandırması

Her yıl ülkemizde yüzbinlerce kadın plansız ve istenmeyen gebeliğini sonlandırmak için kürtaj yaptırmaktadır. Erken ve uygun şartlarda uzman hekim tarafından yapıldığında işlem riski düşüktür. Kürtaj yaptırmak iyice düşünülmesi gereken büyük bir karardır. Eşinizle, Bir aile ferdiniz ile veya yakın bir arkadaşınızla konuşmanız faydalı olacaktır. Bu işlemi yapacak doktorun deneyimli bir uzman olması kürtaja bağlı olası riskleri aza indirecek ve güvenli bir şekilde işlemin tamamlanmasını sağlayacaktır.
KÜRTAJ NEDİR ?

Kürtaj daha çok gebelik sonlandırılması için kullanılır bir işlemdir. Rahim içinde ki gebeliğin özel yöntemlerle sona erdirilmesidir. istenmeyen hamileliklerin sonlandırılması ülkemizde reşit kadınlara tanınan yasal ve çağdaş bir haktır.Bu İşlem yalnızca kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca uygulanır. T.C. Yasalarna göre istenmeyen gebelikler kadının arzuyula 10. gebelik haftasına kadar sonlandırılabilir. Kişi evli ise eşinin, evli değilse 18 yaşını doldurmuş kendi rızası ve isteği yeterlidir.

Dünyanın pek çok ülkesinde vede bizde gebelik sonlandırılması halen vakkum tekniği ile yani enjektör içerisine negatif basınçla çekme şeklinde uygulanmaktadır. Kürtaj aslında kelime anlamı olarak (Kazımak) anlamına geldiğinden dolayı rahim içerisinde doku almak amacıyla değişik amaçlarda uygulanabilir. Yani aslında Kürtaj sadece gebelik sonlandırması için yapılmaz. Özellikle kadınlarla kanama bozukluklarında ve menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı kürtaj yapılabilir. Ayrıca kısırlık araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak v.s amaçlı Kürtaj da yapılabilir.

Gebelik sonlandırılması amacı ile yapılan kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe artar. Yasal sınır da bu nedenle tespit edilmiştir. Kürtaja karar verildiğinde 10 haftanın geçirilmemesi gerekir. Adet gecikmesi olmasa bile gebelik şüphesinde mutlaka bir jinekologa müracat edilmelidir. Gebelik adetin ilk başından hesaplanır.

Anestezi Altında Kürtaj

Kürtaj genel anestezi yada lokal anestezi ilk yapılır. Lokal Anestezi uygulandığında rahim ağzının her iki yanına ilaç enjekte edilir. Bu Anestezi sadece rahim ağzı özel bujiler ile dilate edilirken duyulan ağrıyı azaltması içindir. Hasta lokal anestezi ile yapılan işlemlerde acı duyabilir. Bizim tercihimiz Kürtajın genel anestezi ile yapılması yönündedir.

Bu sayede hem hasta ağrı ve acı duymaz hemde işlemden kaynaklanan komplikasyon riski en aza indirilmiş olur. Ayrıca hasta yapılan işlemi görmediği için psikolojik olarak olumsuzda etkilenmez.

Eğer genel anestezi uygulanacak ise hastaya ince bir katater yardımı ile damar yolu açılır. ve anestezi uzmanı bir hekim tarafından ilaç verilir. Hasta bir kaç saniye içinde uyur. Önemli olan anestezinin kadın doğum hekiminin yada bir başkası tarafından değil anestezi uzmanı tarafından yapılmasıdır. (Hastamızın anestezi almadan önce en az 4 saat hiç bir şey yemeyip içmemesi gerekir)

PROBE KÜRTAJ

Kanama Bozukluklarında ve özellikle menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı yapılan işlemdir şiddetli ve uzun süre kanamalarda hem altta yatan sebebi tespit edebilmek hemde aşırı kanamayı durdurmak amacıyla uygulanabilir. Bu işlem sayesinde endometrial hiperplazi, rahim kanseri rahim de adnofi teşhisi konulabilir.

REVİZYONE KÜRETAJ REST KÜRETAJ

Kendiliğinden olan bir düşükten sonra içeride de kalan Plasente veya fetusa ait parçaları temizlemek için yapılan kürtaja verilen isimdir. Düşüğün tam olduğu yani içinde parça kalmadığı düşünülse bile revizyone kürtaj yapılır. Ayrıca Doğumdan sonra içeride plasenta parçaları kaldığından şüpheleniliyorsa özel küvetler ile rahim içi temizlenerek kalan parçalar alınır.

ENDOMETRİAL DADİNG (Günleme)

Kısırlık teşhisinde yumurtanın olup olmadığını anlayabilmek için adetin 21. gününde rahim içerisinden örnek alınır. Yumurtadan sonra salgılanan progestan hormonunun etkisi ile endometrum sekresyon basıncı girer. Amaç Endimetrium durumunun adet siklusu ile uyumlu olup olmadığını anlamaktır. Yumurtlama varlığını ve aynı zamanda kalitesini test etmek amacıyla yakın bir tarihe kadar oldukça yaygın uygulanan bir yöntem yani rahim iç tabakasının günlemesini artık günümüzde yavaş yavaş geçerliliğini yitirmektedir.

ENFEKSİYON
Vajina veya rahim ağzındaki bakteriler kürtajdan sonra rahime geçerlerse enfeksiyon oluşabilir. Genelde işlemden 5 veya 6 gün sonra ortaya çıkar. Gelişen enfeksiyon tüplere kadar yayılırsa tüplerde yapışıklık ve tıkanıklığa sonuçta kısırlığa neden olabilir. İşlemden sonra hijyen olmayan temizliğe ve doktorunuzun verdiği ilaçlara dikkat etmelisiniz. Eğer enfeksiyon oluşursa doktorunuz tedavi edebilir.

KANAMA

Kürtaj sonrası bir miktar kanama normaldir

RAHİM İÇİNDE KAN BİRİKMESİ

Hematometra olarak da isimlendirilir. Son derece nadir görülen bir durumdur. İşlem sonrası rahim ağzı sımsıkı kapanır ve kan rahim içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur. Rahim ağzının ince bir buji ile açılması sorunu çözer.

KÜRTAJ SONRASI

Kürtaj sonrası uyanma odasına alınarak 30,35 Dk dinlenmek uyanır esnasında genelde 5-10 dakika adet sancısı gibi sancı olabilir. Bunun nedeni rahimin toplanması ile ilgili

Kürtaj sonrası 10-15 dakika içerisinde bazı hastalarda yine rahim kasılmasına bağlı idrara çıkma isteği veya dışkılama isteği olabilmekte bu sıkıntı kendiliğinden geçmektedir.

Gebelik sonlandırma işleminden sonra normal bir şekilde evinize veya işinize gidebilirsiniz. Kürtajdan 1-2 saat sonra hafif bir şeyler yiyebilirsiniz Uzun süre aç olduğunuz için şekerli bir şeyler yemenizde fayda var.

Genel Anestezi yapılmış ise 7-8 saat araba kullanmak gibi dikkat isteyen aktivitelerden bulunmamanız uygun olacaktır.

Kürtaj sonrası Doktorunuzun size tavsiye ettiği ilaçları düzenli kullanınız.

Kürtaj yapılan gün son adet kanamasının ilk günü gibi kabul edebilirsiniz. Buna göre yaklaşık 1 ay sonra ilk kanamanız olacaktır. Eğer 45 gün içinde adet görmez iseniz mutlaka doktorunuza Ulaşınız.

Kürtaj sonrası kanama devam ettiği sürece Havuza, Denize, Jakuziye girmeniz sakıncalıdır.

Eğer kan uyuşmaşlığınız var ise Kürtajdan sonra 72 saat içinde mutlaka (Uyuşmazlık iğnesini yaptırınız.)KÜRTAJ SONRASI İYİLEŞME

Kürtaj operasyonu 4-5 dakika sürer. Hastanın genel anestezinin etkisinden geçmesi için hastayı bir yarım saat kadar gözlem altında tutmak gerekmektedir. ve Ortalama 1 saatten sonra hasta normal olarak günlük hayatına dönebilmektedir. Operasyon sonrası çok az adet'ten daha az bir vajinal kanama olabilir. Bu kanama da ağrı hemen hemen hiç olmaz. Eğer ağrı olursa da basit ağrı kesicilerle yanıt vermektedir. Bu kanama genellikle kürtajdan 2-3 gün sonra başlayıp kişiden kişiye değişerek 1 hafta 10 gün sürebilir.

Kürtaj yapılan kişi 1 ay veya 1,5 ay sonra tekrar adet kanaması olur. Kürtajdan sonra sonraki kanama devam ettiği süreçte cinsel ilişki yasaktır.
Ortalama 15 gün içinde yasaklanır Dolayısıyla enfeksiyona sebep olabilecek bir cinsel ilişki ve yine aynı şekilde deniz, havuz, gibi aktiviteler bu ilk 15 günlük süre içerisinde yasaklanmaktadır.
Kürtaj sonrası tampon kullanmakta sakıncalıdır. Kürtajdan 1 hafta sonra mutlaka kontrole gidilmelidir.